Bajkoterapia

2. Lęk przed wyśmianiem

Bajka terapeutyczna Lisek Łakomczuszk

  • Bajka może być wykorzystana w pracy indywidualnej z dzieckiem (czytanie, rozmowa, działania plastyczne).
  • W scenariuszu zajęć dla grupy.

Adresaci: uczniowie klas II-III szkoły podstawowej 

Miejsce zajęć: sala wykładowa w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, biblioteka szkolna (czytelnia), świetlica. 

Czas: 45 min. 

Cele:  akceptowanie swoich porażek, uczenie się innego myślenia o sytuacji wzbudzającej lęk, rozwój wyobraźni, nawiązywanie przyjaźni,  budowanie poczucia własnej wartości poprzez właściwe rozwiązanie trudnej emocjonalnie sytuacji. 

Metody: rozmowa kierowana, objaśnienia ; działania plastyczne ; aktywizująca - kończenie zdań

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: opowiadanie Lisek Łakomczuszek - książka lub audiobook ; kosz z maskotkami, materiały plastyczne (kartki papieru A4, kredki, pastele, flamastry) 

Przebieg zajęć: 

Część 1 

Sala wykładowa podzielona jest na dwie części, jedna część to wolna przestrzeń, gdzie można siedzieć na dywanie, w drugiej części ustawione są stoliki. Dzieci siadają na dywanie. Ćwiczenia integrujące: nauczyciel zachęca dzieci do wyboru jednej maskotki. Dzieci króciutko uzasadniają swój wybór. Następnie nauczyciel prosi o dokończenie zdań: 

Najlepiej potrafię... 

Jestem dobry w...

Słuchanie audiobooka "Lisek Łakomczuszek" M. Molickiej Rozmowa kierowana na temat postępowania liska, który łamie ustalone reguły (dotyczące jedzenia), a później przeżywa lęk przed wyśmianiem. Prowadzący zadaje pytania jak lisek powinien rozwiązać swój problem tak, żeby nie kłamał i nie sprawił przykrości innym. Uczniowie zgłaszaja sie do do odpowiedzi. Na czym polegały kłopoty liska? Jak wybrnął z trudnej sytuacji? Kto i w jaki sposób pomógł liskowi? Czy lisek był zadowolony? Nauczyciel wskazuje na potrzebę akcepowania siebie i wiary w swoje możliwości. Wprowadzona postać wiewiórki, daje bohaterowi sposób na rozwiązanie sytuacji trudnej emocjonalnie, wzbudzającej lęk, uczy innego sposobu myślenia o sytuacji lękotwórczej. 

Część 2

Dzieci siadają przy stolikach w drugiej części sali. Wykonują pracę plastyczną do usłyszanej bajki. Wspólne oglądanie prac. Rozmowa o emocjach, które towarzyszyły liskowi. Zakończenie zajęć. Podsumowanie. Podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach i pożegnanie. Ewaluacja: rozdanie kartek ze zdaniem "Dzisiejsze zajęcia były...". Prowadzący prosi uczniów o uzupełnienie zdania i wrzucenie karteczek do pojemnika przy wyjściu.

Tytuł opowiadania: Lisek Łakomczuszek // w: Bajki terapeutyczne. Cz. 1 / Maria Molicka.- Wyd. 2 popr. i uzup. - Poznań: Media Rodzina, 1999, s. 94-100. Audiobook Lisek Łakomczuszek w: Bajki terapeutyczne. Płyta 1 / Maria Molicka; czyta Agnieszka Greinert. - Poznań: Media Rodzina, 2007, (10 min. 35 s.).

Egzemplarz książki "Bajki terapeutyczne" M. Molickiej sygn. 122325 lub audiobook o tym samym tytule sygn. 70 (pracownia multimedialna), dostępne w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, pracownia multimedialna.

Oprac. Anna Królikowska, BP w Sieradzu